رضا میرکریمی: «به همین سادگی» سخت‌ترین آزمون زندگی ام بود

رضا میرکریمی در نشست نقد و بررسی فیلم "به همین سادگی" گفت : من فیلم‌های زیادی نساخته‌ام اما اگر هر یک از فیلم‌هایم را به یک سوال امتحانی تشبیه کنم "به همین سادگی" سخت‌ترین آزمون زندگی ام بود.    نشست نقد و بررسی فیلم "به همین سادگی"  ۲۵ فروردین پس از نمایش فیلم در باشگاه سینمایی تهران با حضور رضا میرکریمی (کارگردان)، هنگامه قاضیانی (بازیگر)، شادمهر راستین (فیلمنامه‌نویس) و آنتونیا شرکا (منتقد) برگزار شد.
بنابراین گزارش انتونیا شرکا در ابتدای نشست با اشاره به شجاعت فیلم به عنوان نکته باارزش گفت :"به همین سادگی" به درونیات یک زن می‌پردازد. بزرگترین ویژگی‌ای که این فیلم دارد شجاعت است،این فیلم بدون موسیقی، نریشن و با دیالوگ کم زندگی یک روز یک زن خانه‌دار را به تصویر می‌کشد. که می‌دانم ریسک بزرگی است چون سوژه به لحاظ دراماتیک زیاد جذاب نیست و به همین دلیل انتخاب شجاعانه‌ای است.
وی ادامه داد: فیلم‌های قبلی میرکریمی به لحاظ ساختار خیلی با این فیلم متفاوت بود. در این فیلم ما با زنی روبرو هستیم که زیاد حرف نمی‌زند و ما نمی‌توانیم بفهمیم دلهره و اضطرابش برای چیست. ورود به دنیای زن از جانب یک مرد کار دشواری است. کم نبودند مردهایی که وارد این دنیا شدند و نتوانستند حق مطلب را ادا کنند.
شرکا افزود:برای من به عنوان یک زن به همین سادگی فیلم مایوس‌کننده‌ای است، در این فیلم آن تصویری را از زن می‌بینیم که مورد پسند همه است. در حالی که انتظار داریم دلشوره‌های کاراکتر فیلم با انتخاب و تصمیم جدیدی به سرانجامی برسد ، اما او در موقعیت قبلی خود می‌ماند و این چیزی است که به لحاظ مضمونی من را مجاب نکرد.
شادمهر راستین فیملنامه نویس "به همین سادگی" با اشاره به نگارش نسخه های مختلف فیلمنامه این کار گفت: وقتی فیلمنامه این فیلم نوشته شد ۱۰ نسخه با خودکار قرمز کپی شد و میرکریمی آنها را به ۱۰ نفر از بزرگان سینما داد که بخوانند و نظرشان را بگوید اما به جز یک نفر همه گفتند این فیلم را نساز چون شکست بزرگی می خوری.
راستین ادامه داد: حتی زمانی که فیلمنامه را می‌نوشتیم هربار که احساس می‌کردیم قصه جلو نمی‌رود می‌خواستیم از نریشن استفاده کنیم. اما در نهایت به نظرم این کار تجربه جدیدی بود.
هنگامه قاضیانی که برای بازی در نقش "طاهره" به عنوان بهترین بازیگر جشنواره بیست وششم شناخته شد در مورد چگونگی نزدیک شدنش به نقش‌ طاهره گفت: یکی از وظایف بازیگر نگاه، جستجو و شناخت است، من تمام نوستالژی‌های طاهره را درک می‌کردم اما به طور کل خیلی از من دور بود. رسیدن به طاهره برایم خیلی سخت بود. فیلمنامه این فیلم قبل از کار فقط 2 ساعت دست من بود. بنابراین با توضیحاتی که آقای میرکریمی و راستین به من دادند سعی کردم حس‌اش کنم و چیز دیگری که برای رسیدن به این نقش خیلی برایم سخت بود لهجه ترکی طاهره بود. چون هیچ آشنایی با این زبان نداشتم.
در ادامه جلسه رضا میرکریمی با اشاره به پروسه سخت تولید "به همین سادگی" گفت: این فیلم برخلاف اسمش به همین سادگی ساخته نشده است، مسیر طولانی‌ای طی شد تا کار به این مرحله رسید. من فیلم‌های زیادی نساخته‌ام اما اگر هر یک از فیلم‌هایم را به یک سوال امتحانی تشبیه کنم؛ به همین سادگی سخت‌ترین آزمون بود.
کارگردان" به همین سادگی" ادامه داد: این فیلم برخلاف اسمش "به همین سادگی" ساخته نشد و مسیری طولانی‌ طی شد تا کار به این مرحله رسید. وقتی یک ماجرای پرتنش را تعریف می‌کنیم مثل خیانت، جنایت و... موقعیتی فراهم می‌شود که مخاطب تحت تاثیر قرار بگیرد و کارگردان در چنین شرایطی می‌تواند ضعف کارگردانی‌اش را بپوشاند. حتی استفاده از سوپراستار هم به کارگردان کمک می‌کند که کاستی‌های فنی را بپوشاند.
میرکریمی در خاتمه اظهار داشت: وقتی فیلمی تهی از این مولفه‌هاست کافی است کوچکترین اشتباهی بکنید تا تماشاگر را از دست بدهید. این فیلم از این جهت برای من تجربه بسیار بزرگی بود

/ 0 نظر / 24 بازدید