این فیلم ها را ٢ بار تماشا کنید


 
در حالی که مضمون داستان بسیاری از فیلم ها را می توان با عنوان یا تماشای پیش پرده آن ها حدس زد، بسیاری از کارگردانان آثار سینمایی برجسته جهان، موفق می شوند تماشاگر خود را با یک چرخش ناگهانی در پایان فیلم، وادار به تماشای دوباره فیلم خود کنند. فیلم هایی که تمامی فرضیات، حدس ها و پیش گویی های ذهنی تماشاگر را به هم می ریزد و او را میخکوب می کند. مجله «پره میر» به تازگی فهرست چندین فیلم را که با چرخش های ناگهانی، پایانی غیرمنتظره را برای تماشاگران به نمایش گذاشته اند ارائه کرده است که خواندن آن ها، خالی از لطف نیست. در این فهرست، نام فیلم، کارگردان و توضیح کوتاهی درباره داستان فیلم آمده است که این تمهید سبب می شود، علاقه مندان سینما در صورت آشنا نبودن با فیلم های فهرست شده، برای تماشای آن ترغیب شوند.
١ - سیاره میمون ها، کارگردان: فرانکلین جی شافنر، (١٩۶٨)؛ داستان: گروهی از فضانوردان آمریکایی در سیاره ای فرود می آیند که در آن میمون ها حکومت می کنند و انسان ها برده می باشند و هیچ حقی ندارند. این سیاره در واقع همان زمین است و آن ها به جای «مکان» در «زمان» حرکت کرده اند.
٢

 - جنگ ستارگان: اپیزود پنجم (١٩٨٠)، کارگردان: ایروین کوشنر؛ داستان: پس از منفجر شدن ستاره مرگ در اپیزود چهارم در سال ١٩٧٧، «لوک اسکای واکر» تمرین می کند تا تبدیل به یک «جدی» شود. در حالی که «وادر» و «امپراتور»، بارها به وی حمله می کنند. «دارت ودر» پدر «لوک» است، هرچند ما بعدا می فهمیم او پدر «پرنسس لیا» و به طریقی پدر "SPO" نیز هست.
٣ - باشگاه مشت زنی (١٩٩٩)، کارگردان: دیوید فینچر، داستان: یک مرد کودن با شخصیتی جالب به نام «تیلور دردن» دوست می شود و آن ها با کمک هم یک سازمان زیرزمینی بوکس تشکیل می دهند. اما در واقع «تیلور دردن» در ذهن راوی است و وجود خارجی ندارد.
۴- روانی، (١٩۶٠)، کارگردان: آلفرد هیچکاک، داستان: «ماریون کریل» پس از سرقت پول از رئیسش، در متل «بیتس» اقامت می کند اما در آنجا کشته می شود. قاتل او «نورمن بیتس» است که یک بیمار روانی می باشد.

۵ - همشهری کین، (١٩۴١)، کارگردان: اورسن ولز، داستان: داستان «چارلز فاسترکین» غول رسانه ای آمریکا و خبرنگاری است که تلاش می کند دریابد معنای کلمه «رزباد» که او آخرین لحظه زندگی ا ش بر زبان می راند، چیست. در انتها مشخص می شود «رزباد» نام سورتمه کودکی اوست.

حس ششم

Soylent Green-۶- (١٩٧٣)،کارگردان:  ریچارد فلیشر، داستان: کره زمین را جمعیت عظیمی فراگرفته است، به طوری که مردم برای بقا به هر کاری تن می دهند

 

 .
٧ - مظنونین همیشگی (١٩٩۵)، کارگردان: برایان سینگر، داستان: پس از این که گروهی از تبهکاران طی یک سرقت از پا درمی آیند، یکی از آن ها به نام «وربال کینت» ادعا می کند، تمام نقشه ها را تبهکاری به نام «کایزر خوزه» طراحی کرده است. اما «وربال» همان «کایزر خوزه» است.

۸ - پسر پیر (٢٠٠٣)، کارگردان: چان-ووک پارک، داستان: «دائه سو» پس از ١۵ سال اسارت سرانجام آزاد می شود اما نمی داند چه کسی او را زندانی کرده است و چرا؟ او همسر و دخترش را گم کرده است و به دنبال آن ها می گردد. او سپس با زنی آشنا می شود که بعدها می فهمد دخترش است...

 ۹- ماموریت غیرممکن (١٩٩۶)، کارگردان: برایان دی پالما، داستان: «اتان هانت» پس از این که دوست و رئیس عملیات جاسوسی مخفیانه «جیم پلپس» کشته می شود، تلاش می کند هویت واقعی او را فاش کند. اما در واقع پلپس نمرده و او خود همه ماجراها را ترتیب داده است.

۱۰ - جمعه سیزدهم، (١٩٨٠)، کارگردان: امیل شاتارد، داستان: زمانی که گروهی از دانش آموزان در یک کمپ تابستانی، یکی یکی به قتل می رسند، همه تصور می کنند «جیسون ورهیز»، کودکی که سال ها قبل در دریاچه کمپ غرق شده، بازگشته است تا انتقام بگیرد. اما قاتل در واقع مادر اوست!

۱۱ - محله چینی ها، (١٩٧۴)، کارگردان: رومن پولانسکی، داستان: «دیک جیک گیتس» استخدام می شود تا درباره یک پرونده فساد و فحشاء رسیدگی کند اما درمی یابد موضوع پیچیده تر از آن است که او تصور می کرده است.

۱۲ - دفتر کار دکتر کالیگاری (١٩١٩)، کارگردان: رابرت وینه، داستان: دکتر کالیگاری و دستیار او به ارتکاب یک سری قتل های زنجیره ای متهم هستند. «فرانسیس» و «جین» می توانند آن ها را لو بدهند، اما در واقع همه این اتفاقات در ذهن فرانسیس رخ می دهد او یک بیمار بستری شده در تیمارستان می باشد و دکتر «کالیگاری» روانکاو اوست.

۱۳ - مردحصیری (١٩٧٣)، کارگردان: رابین هاردی، داستان: گروهبان هویی در پاسخ به یک نامه ناشناس، در پی یافتن سرنوشت یک دختر گمشده برمی آید. سرانجام نیز سر از جزیره ای عجیب درمی آورد که در آن ملحدان، انسان ها را قربانی می کنند. در واقع، ملحدان او را وسوسه می کنند که به جست وجوی دختر گمشده برود تا بتوانند او را هم قربانی کنند.

۱۴ - ١٢ میمون (١٩٩۵)، کارگردان: تری گیلیام، داستان: پس از انتشار یک ویروس مرگبار که حیات بشر را تهدید می کند، آخرین نسل دانشمندان حاضر در زمین، «جیمز کول» را به گذشته می فرستند تا بتواند «ارتش ١٢میمون» را که گفته می شود منتشرکننده ویروس هستند، متوقف کند. اما «ارتش ١٢ میمون» در واقع یک گروه مدافع حقوق حیوانات هستند که گروهی از حیوانات باغ وحش نیویورک را هم زمان با انتشار ویروس، آزاد کرده اند.

١۵ - نردبان جاکوب (١٩٩٠)، کارگردان: آدریان لین، داستان: جاکوب سینگر، از بازماندگان جنگ ویتنام، شیاطین و پسر مرده اش را می بیند و تصور می کند این توهمات مربوط به استرس ناشی از جنگ در ویتنام است. اما جاکوب در ویتنام جان باخته و همه چیزهایی را که می بیند، از دیدگاه یک مرده است.

-۱۶ گروه ادی و کروسرز (١٩٨٣) کارگردان: مارتین داویدسون، داستان: اعضای گروه منسوخ شده راک «ادی و کروسرز» با انتشار دوباره تنها آلبومشان، خاطرات رهبر گروهشان را که فوت کرده است، تجدید می کنند. اما ادی نمرده و فقط ریش گذاشته است!

١٧ - قلب فرشته (١٩٨٧)، کارگردان: آلن پارکر، داستان: «هارولد آنجل»، یک کارآگاه خصوصی، برای پیدا کردن یک خواننده به نام «جانی» به درخواست «لوئیس سایفر» به فعالیت می پردازد. آنجل از دنیای عجیب یک گروه مذهبی «وودو» سردرمی آورد. اما در واقع «آنجل» همان «جانی» است که چیزی را به خاطر نمی آورد.

 ١٨ -بازی (١٩٩٧)، کارگردان: دیوید فینچر، داستان «نیکلاس ون اورتن» یک مدیر شرکت موفق است که زندگی اش ناگهان به یک جهنم تبدیل می شود. او هنگام سقوط از بلندی، روی یک بالش حجیم فرود می آید و درمی یابد تمام اتفاقاتی که برایش رخ داده است از دزدیده شدن تا خالی شدن حساب های بانکی سقوط از بلندی و کشتن تصادفی برادرش، بخشی از یک بازی سرگرم کننده بوده که برادرش به عنوان هدیه تولد برای او در نظر گرفته است.

 ١٩ -حس ششم (١٩٩٩)، کارگردان: ام. نایت، شیامالان، داستان: یک پسربچه حساس و خجالتی به روان پزشک  اش می گوید که او می تواند «مرده ها» را ببیند. اما در واقع روان پزشک نیز «مرده» است!

/ 0 نظر / 59 بازدید