ابوالفضل جلیلی: زرین دست پله های ترقی اش را خودش ساخته است

 ابوالفضل جلیلی در باره فیلم مستند "جادوگر"ساخته رضا درمیشیان که درباره علیرضا زرین دست ساخته شده گفت : زرین دست پله های ترقی اش را خودش ساخته است . درمیشیان در این مستند با بسیاری از هنرمندان وکارگردانان سینمای کشورمان درباره زرین دست به گفتگو می نشیند وآنها در خصوص شیوه کار علیرضا زرین دست و شخصیت او می گویند.
ابراهیم حاتمی کیا وجود چنین فیلمبرداری در کشور را جزء افتخارات سینمای ایران می داند. حاتمی کیا دراین فیلم به اختلاف خود با زرین دست در فیلم بوی "پیراهن یوسف" درسالهای دور اشاره کرد و گفت شاید علت اصلی اختلاف ما این بود که به دلیل یک چشمی بودن دوربین تنها یک نفرپشت دوربین قرار می گرفت و اگر دوربین جای دو چشم بود شاید هیچگاه بین ما اختلاف به وجود نمی آمد.
علیرضا زرین دست دراین فیلم در مورد اختلافش با حاتمی کیا می گوید که اشتباه از او بوده وحاتمی کیا در پاسخ به این رفتار خاضعانه زرین دست تشکر می کند.
ناصر تقوایی با اشاره به خلاقیت های زرین دست در نورپردازی در سینما می گوید:" او در ذهنش به شکل خلاقی منبع نوری را ایجاد می کند و این منبع نور در کار فیلم سازی بسیارموثر است
سیف الله داد از دیگر کارگردانانی است که در این فیلم حضور دارد. اودرباره همکاری زرین دست در فیلم باز مانده می گوید :ایشان وقتی داستان فیلم بازمانده راخواند متوجه شد که با فضای متفاوتی نسبت به کارهایی که تا آن زمان انجام شده برخوردار است.
در ادامه صحنه هایی از بازی تنیس امین حیایی و زرین دست پخش می شود که یکی از بخش های جذاب این مستند است . در این قسمت حیایی می گوید:" زرین دست دل جوانی دارد و همین باعث موفقیت اوست.
محمدرضا هنرمند ازخاطرات و تجربیات اولیه فیلم سازیش می گوید و اشاره می کند که اولین تجربه فیلم سازیش با زرین دست بوده .او از کمک های زرین دست و مرحوم رسول ملاقلی پور یاد می کند و اینکه در ابتدا نمی دانسته باید با فیلمبرداران با واژه هایی چون "دوربین و کات"صحبت کند اما زرین دست با بزرگواری او را متوجه می کند.
در ادامه هنرمند به مخالفت مخملباف با فیلمبرداری زرین دست در فیلم محمدرضا هنرمند اشاره می کند که گفته بوده " من نمی گذارم کسی که فیلمبردار فیلم های قبل از انقلاب بوده هم اکنون هم فیلمبرداری کند " و در ادامه هنرمند توضیح می دهد، زرین دست بعدها فیلمبردار چندین فیلم مخملباف شد!!
ابوالفضل جلیلی نیز در این فیلم اشاره می کند زرین دست هیچگاه دیگران را نردبان خود نکرده و پله های ترقی اش را خودش ساخته است.
عزت الله انتظامی ومهناز افشار نیز در این فیلم در مورد مهارت وموفقیتهای زرین دست می گویند.
مسعود کیمیایی در این فیلم، زرین دست را هنرمند خلاقی معرفی می‌کند که عشق و علاقه بیش از حد او به سینما باعث موفقیتش شده است .
تهمینه میلانی نیز بی عدالتی در جشنواره ها نسبت به زرین دست را یادآور می شود و می گوید که" درجشنواره فجرهمیشه به متوسط ها بیشتر اهمیت داده اند."
در این فیلم ، زرین دست خودش به همکاری با کیارستمی اشاره می کند و اینکه کیارستمی از او درخواست کرده بود تا در فیلم کلوز آپ فیلمبرداری غیر زرین دستی کند.
علیرضا داوود نژاد نیز در این فیلم از خاطرات خود با زرین دست می گوید

/ 0 نظر / 22 بازدید